Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Segregacja śmieci – kolory. jak prawidłowo sortować odpady?

Segregacja odpadów to ważny krok w dbaniu o środowisko i utrzymanie czystości naszego otoczenia.

Jednym z najpopularniejszych systemów segregacji jest Jednolity System Segregacji Odpadów, który opiera się na przypisywaniu konkretnych kolorów pojemnikom na śmieci. W tym artykule dowiemy się, na czym polega ten system i jak prawidłowo sortować odpady.

Segregacja śmieci – kolory. jak prawidłowo sortować odpady?

Jednolity system segregacji odpadów – na czym polega?

Jednolity System Segregacji Odpadów, często nazywany JSSO, to zbiór zasad i przepisów określających, jakie rodzaje odpadów należy segregować oraz w jaki sposób. System ten ma na celu zmniejszenie ilości odpadów trafiających na składowiska śmieci i zwiększenie ilości surowców wtórnych poddawanych recyklingowi.

W ramach JSSO każdemu rodzajowi odpadów przypisany jest konkretny kolor pojemnika, co ułatwia sortowanie. Najczęściej spotykanymi kolorami są:

  • Żółty pojemnik – przeznaczony na opakowania wielomateriałowe, takie jak plastikowe butelki, puszki aluminiowe, kartony tetra pak.
  • Niebieski pojemnik – służy do zbierania papieru i tektury, czyli gazet, czasopism, kartonów.
  • Brązowy pojemnik – przeznaczony na szkło, czyli butelki, słoiki i inne opakowania szklane.
  • Zielony pojemnik – tutaj wrzuca się odpady biodegradowalne, czyli resztki jedzenia, skorupki, kawałki roślin.
  • Czarny pojemnik – jest to pojemnik na odpady zmieszane, które nie nadają się do recyklingu ani kompostowania.

Segregacja śmieci z podziałem na kolory. co wrzucać do danego pojemnika?

Teraz, gdy wiemy, jakie kolory pojemników są przypisane do konkretnych rodzajów odpadów, warto przyjrzeć się, co dokładnie do nich wrzucać:

Do żółtego pojemnika trafiają przede wszystkim opakowania wielomateriałowe, czyli plastikowe butelki, puszki aluminiowe oraz kartony tetra pak. Ważne jest, aby opakowania te były puste i niezanieczyszczone.

W niebieskim pojemniku powinny znaleźć się wszelkiego rodzaju papier i tektura – gazety, czasopisma, kartony, opakowania po produktach spożywczych.

Brązowy pojemnik jest przeznaczony wyłącznie na szkło, czyli butelki po napojach, słoiki po przetworach czy opakowania po kosmetykach. Szkło powinno być opróżnione i bez etykiet.

Do zielonego pojemnika wrzuca się odpady biodegradowalne, czyli resztki jedzenia, skorupki, kawałki roślin. Nie powinno tam trafiać plastik, metal ani szkło.

W wolnej chwili przeczytaj ten artykuł: Xiaomi mi 6 64 gb dual sim czarny (15801) – smartfon

Zapoznaj się również z: Transmitery fm

Po drodze, zainteresuj się tym materiałem: Czy warto kupić multicooker? zalety urządzenia, funkcje, co trzeba wiedzieć? – home

Obejrzyj również: Bagaż

Czarny pojemnik na odpady zmieszane – czy można umieścić tam wszystkie pozostałe śmieci?

Czarny pojemnik na odpady zmieszane jest miejscem, do którego trafiają odpady, które nie nadają się ani do recyklingu, ani do kompostowania. Jednak nawet w tym przypadku istnieją pewne wyjątki i ograniczenia.

Do czarnego pojemnika można wrzucać odpady takie jak zużyte pieluchy, chusteczki, resztki jedzenia, skorupy, zniszczone tekstylia i inne odpady, które nie nadają się do ponownego przetwarzania ani kompostowania.

Nie wolno jednak wrzucać do niego niebezpiecznych substancji, takich jak chemikalia, baterie, leki czy materiały niebezpieczne. Te odpady powinny być segregowane w specjalny sposób, aby uniknąć skażenia środowiska.

Warto przeczytać

Segregacja odpadów to prosty sposób, aby przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego i ograniczenia ilości odpadów trafiających na składowiska. Dlatego warto zrozumieć zasady Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów i prawidłowo sortować odpady. Dzięki temu możemy przyczynić się do zwiększenia recyklingu i ochrony naszej planety.

Pamiętajmy, że segregacja śmieci to działanie, które każdy z nas może podjąć na co dzień, a jego wpływ na naszą przyszłość jest ogromny.

Niech dbanie o środowisko stanie się naszym codziennym nawykiem!

Sprawdź koniecznie  Słuchawki nauszne