Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Numer prywatny — jak ustawić, co oznacza, jak zablokować?

W dzisiejszych czasach korzystanie z telefonu komórkowego lub stacjonarnego stało się nieodłączną częścią naszego życia.

Jednak nie zawsze chcemy, aby nasi znajomi lub obcy wiedzieli, kto dzwoni do nas. Dlatego warto poznać, jak działa numer prywatny, jak go ustawić, czy można sprawdzić, kto dzwoni z takiego numeru, oraz jak go zablokować. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości na ten temat.

Numer prywatny — jak ustawić, co oznacza, jak zablokować?

Numer prywatny, czyli clir (ang. calling line identification restriction)

Numer prywatny, nazywany również CLIR (Calling Line Identification Restriction), to funkcja umożliwiająca ukrycie swojego numeru podczas wykonywania połączeń. Gdy ta opcja jest włączona, osoba, do której dzwonisz, nie będzie mogła zobaczyć Twojego numeru telefonu na swoim wyświetlaczu. Zamiast tego, na ekranie pojawi się informacja „Numer prywatny” lub „Anonimowy numer”. Jest to przydatne w sytuacjach, gdy chcemy zachować prywatność lub po prostu nie ujawniać swojego numeru.

Jak ustawić numer prywatny?

Aby ustawić numer prywatny podczas wykonywania połączeń, wystarczy wykonać kilka prostych kroków, w zależności od typu telefonu, którego używasz. Poniżej przedstawiamy ogólny sposób działania na różnych urządzeniach:

Telefon komórkowy:

 1. Otwórz aplikację Telefon.
 2. Wejdź w ustawienia, które mogą znajdować się w rogu ekranu lub w menu głównym.
 3. Wybierz opcję „Numer prywatny” lub „Ukryj numer” (nazwa może się różnić w zależności od modelu telefonu).
 4. Włącz tę opcję.
 5. Teraz, podczas wykonywania połączeń, Twój numer będzie ukryty.

Telefon stacjonarny:

 1. Podczas wykonywania połączenia naciśnij kod *67.
 2. Wprowadź numer telefonu, do którego chcesz zadzwonić.
 3. Połączenie zostanie wykonane z numerem prywatnym.

W wolnej chwili przeczytaj ten artykuł: Monster hunter world pc, wersja cyfrowa

Czy można sprawdzić, kto dzwoni do nas z numeru prywatnego?

Jeśli otrzymujesz połączenie z numeru prywatnego i chciałbyś dowiedzieć się, kto jest jego właścicielem, niestety może to być trudne. Opcja numeru prywatnego jest właśnie po to, aby ukryć tożsamość dzwoniącego. Istnieją jednak pewne sposoby, które mogą pomóc Ci ustalić, kto dzwoni z takiego numeru:

 1. Jeśli jesteś w kontakcie z osobą, która mogłaby dzwonić z numeru prywatnego, skontaktuj się z nią i zapytaj, czy to ona dzwoniła.
 2. Sprawdź, czy istnieją jakieś wiadomości głosowe lub wiadomości tekstowe od tego numeru. Czasem osoba dzwoniąca może zostawić ślad, choćby w formie wiadomości.
 3. Zadzwoń na numer obsługujący połączenia odwrócone (Reverse Phone Lookup). Istnieją dostępne aplikacje i strony internetowe, które umożliwiają wyszukanie informacji o numerze telefonu. Jednak nie zawsze uzyskasz pełne dane, zwłaszcza jeśli numer jest prywatny.

Warto przeczytać

Warto poznać wszystkie możliwości, jakie oferuje nam numer prywatny. Może on być przydatny w różnych sytuacjach, jednak pamiętaj, aby go używać odpowiedzialnie. Ustawić numer prywatny możesz w swoim telefonie komórkowym lub na telefonie stacjonarnym, a jeśli otrzymujesz połączenia z numeru prywatnego, zawsze masz kilka sposobów na to, aby dowiedzieć się, kto dzwonił. Zachowanie prywatności jest ważne, ale pamiętaj o szacunku dla innych użytkowników telefonu.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, jak działa numer prywatny oraz jak go ustawić, zablokować lub sprawdzić, kto dzwoni z takiego numeru. Teraz możesz korzystać z tej funkcji w pełni świadomie i odpowiedzialnie.

Sprawdź koniecznie  Jaki router na kartę sim wybrać? co warto wiedzieć?