Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Co to jest dns? do czego służy? jak działa?

Sieć internetowa jest niezwykle skomplikowanym systemem, który pozwala na przesyłanie danych pomiędzy różnymi urządzeniami na całym świecie.

Jednym z kluczowych elementów tej infrastruktury jest DNS, czyli Domain Name System. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest DNS, do czego służy oraz jak działa.

Co to jest dns? do czego służy? jak działa?

Co to jest serwer dns?

Serwer DNS, czyli Domain Name System, to system umożliwiający przypisanie unikalnych adresów IP do nazw domenowych, które są zrozumiałe dla ludzi. Dzięki DNS możemy korzystać z internetu, wpisując zrozumiałe dla nas adresy stron, zamiast zapamiętywać skomplikowane ciągi cyfr i kropek. Serwer DNS działa jak tłumacz, który przekształca nazwy domenowe na odpowiednie adresy IP.

Do czego wykorzystuje się serwery dns?

Serwery DNS są nieodłączną częścią każdej sieci komputerowej i pełnią kilka istotnych funkcji:

 • Przetłumaczanie nazw domenowych na adresy IP: Główną rolą serwerów DNS jest przypisywanie adresów IP do nazw domenowych. Dzięki temu możliwe jest odnajdywanie serwerów hostingowych stron internetowych.
 • Przekierowywanie ruchu: Serwery DNS mogą przekierowywać ruch internetowy na inne serwery, co pozwala na równoważenie obciążenia i zwiększa wydajność sieci.
 • Bezpieczeństwo: DNS jest również używany w celu filtrowania niebezpiecznych lub niepożądanych stron internetowych, co pomaga w ochronie przed zagrożeniami z sieci.

Jest to interesujące do zbadania: Laktatory

Zwróć na to wzrok: Generatory pary

Zwróć na to wzrok: Torby fotograficzne – ochrona i funkcjonalność dla twojego sprzętu fotograficznego

Jak działa serwer dns?

Proces działania serwera DNS można podzielić na kilka kroków:

 1. Klient wpisuje nazwę domenową w przeglądarkę internetową.
 2. Przeglądarka wysyła zapytanie o adres IP serwera DNS.
 3. Serwer DNS przeszukuje swoją bazę danych w poszukiwaniu odpowiedzi.
 4. Jeśli serwer DNS znajdzie odpowiedź, przekazuje ją klientowi.
 5. Jeśli nie znajdzie odpowiedzi, serwer DNS pyta innych serwerów DNS o informacje, aż znajdzie odpowiednią odpowiedź.

Co wpływa na szybkość odpowiedzi serwera dns?

Szybkość odpowiedzi serwera DNS może być kluczowym czynnikiem wpływającym na wydajność przeglądania internetu. Kilka czynników może wpłynąć na tę szybkość:

 • Odległość fizyczna: Im bliżej fizycznie znajduje się serwer DNS, tym szybsza będzie odpowiedź.
 • Obciążenie serwera: Jeśli serwer DNS jest przeciążony, może to spowolnić odpowiedzi.
 • Buforowanie DNS: Częste zapytania do tych samych adresów mogą być przechowywane w buforze DNS, co przyspiesza odpowiedzi.

Rodzaje zapytań oraz serwerów dns

Istnieje wiele różnych rodzajów zapytań DNS, takich jak zapytania typu A (przypisywanie adresów IPv4), zapytania typu AAAA (przypisywanie adresów IPv6), zapytania typu MX (ustalanie serwerów poczty) i wiele innych. Ponadto istnieją różne rodzaje serwerów DNS, takie jak serwery główne, serwery podrzędne, serwery kachingowe i serwery przekierowujące, które pełnią różne role w globalnym systemie DNS.

Warto zrozumieć, że DNS jest kluczowym elementem działania internetu, który umożliwia nam korzystanie z zrozumiałych dla nas adresów stron zamiast zapamiętywania skomplikowanych adresów IP. Dzięki serwerom DNS możemy cieszyć się łatwym i efektywnym przeglądaniem sieci, a ich odpowiednia konfiguracja może wpłynąć na szybkość i bezpieczeństwo naszych połączeń internetowych.

Sprawdź koniecznie  Jak wygląda kanarek? co je? ile żyje? jaka klatka dla kanarka? – home