Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Czym jest bauhaus – podstawowe założenia – home

Bauhaus to jedno z najważniejszych i najbardziej wpływowych ruchów artystycznych i architektonicznych XX wieku.

Jego wpływ na dziedzinę projektowania wnętrz i architektury jest nadal widoczny i inspiruje nowe pokolenia projektantów. W tym artykule dowiemy się więcej o tym fascynującym ruchu oraz jak można zastosować jego zasady w projektowaniu wnętrz.

Czym jest bauhaus – podstawowe założenia - home

Bauhaus – skąd pochodzi?

Bauhaus powstał w Niemczech na przełomie lat 1919-1933. Był to okres międzywojenny, kiedy to sztuka i architektura ewoluowały w nowym kierunku, odrzucając tradycyjne wzorce i szukając nowoczesnych rozwiązań. Głównym celem Bauhaus było połączenie sztuki i rzemiosła, co miało prowadzić do stworzenia nowoczesnego i funkcjonalnego projektowania.

Główne założenia stylu bauhaus

Podstawowe założenia stylu Bauhaus można podsumować w kilku głównych punktach:

  • Funkcjonalność: Bauhaus stawiało na funkcjonalność i praktyczność. Projekty miały być zoptymalizowane pod kątem użytkowania, eliminując zbędne ozdobniki.
  • Minimalizm: Bauhaus kładło nacisk na minimalizm i prostotę formy. Odrzucało nadmierną ozdobność na rzecz klarowności projektu.
  • Materiały: Ruch ten promował użycie nowoczesnych materiałów, takich jak stal, szkło i beton, co było rewolucyjne w tamtych czasach.
  • Kolory: Bauhaus preferowało stosowanie neutralnych kolorów, takich jak biel, czern, szarość, ale również intensywnych kolorów jako akcentów.
  • Zrównoważona forma: Wszystkie elementy projektu miały być równoważone i harmonijnie komponować się w całość.

Odkryj również: Smartwatche samsung

W wolnej chwili przeczytaj ten artykuł: Krzesła – wybierz idealne siedzisko do swojego wnętrza

Apropos, przejrzyj ten wpis: Rowery stacjonarne

Czyli jak to ma wyglądać? – najpopularniejsze budowle w tym stylu

Najbardziej znanym przykładem architektury Bauhaus jest budynek szkoły Bauhaus w Dessau, zaprojektowany przez Waltera Gropiusa. Ten budynek stał się ikoną ruchu Bauhaus ze względu na swoją nowoczesność, prostotę i funkcjonalność. Inne znane budowle w tym stylu to domy projektu Miesa van der Rohe, takie jak Dom Tugendhat w Brnie, Czechy, czy Pavillon de l’Esprit Nouveau w Paryżu.

Jak zorganizować wnętrze bauhaus

Projektowanie wnętrza w stylu Bauhaus może być ekscytującym wyzwaniem. Oto kilka wskazówek, jak osiągnąć ten unikalny wygląd:

  • Minimalizm: Odrzuć zbędne ozdobniki i zachowaj czystość formy. Wybieraj meble i elementy dekoracyjne o prostych, geometrycznych kształtach.
  • Kolory: Stawiaj na neutralne tła, takie jak biel i szarość, ale dodaj akcenty kolorystyczne za pomocą intensywnych barw, takich jak czerwony, niebieski lub żółty.
  • Materiały: Wybieraj meble z nowoczesnych materiałów, takich jak stal nierdzewna i szkło. Drewno może być stosowane, ale w umiarkowanych ilościach.
  • Otwarta przestrzeń: Stwórz przestronne i otwarte wnętrze, unikając zagraconych przestrzeni. Otwarte plany działają doskonale w stylu Bauhaus.
  • Funkcjonalność: Meble i rozwiązania projektowe powinny być przede wszystkim funkcjonalne i dostosowane do potrzeb użytkowników.

Warto przeczytać

Jeśli jesteś zainteresowany Bauhaus i chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, polecam lekturę książek takich jak „Bauhaus: Art as Life” autorstwa Catherine Ince i „Bauhaus 1919-1933: Workshops for Modernity” autorstwa Barry’ego Bergdoll. To doskonałe źródła informacji na temat historii i wpływu Bauhaus na dziedzinę projektowania i architektury.

Podsumowując, Bauhaus to ruch artystyczny i architektoniczny, który wpłynął na sposób, w jaki projektujemy wnętrza i budujemy budynki. Jego założenia funkcjonalności, minimalizmu i nowoczesności są nadal inspiracją dla projektantów na całym świecie, a jego wpływ jest trwały i nieustannie inspiruje nowe pokolenia twórców.

Sprawdź koniecznie  Gollum z władcy pierścieni i hobbita – poznaj sylwetkę postaci